Lifestyle

Kako što brže začeti – saveti

397views

Kako što brže začeti - saveti
Foto: Designed by Freepik

Želite što brže začeti? Evo kako…

Spermatozoidi nemaju ni malo lak put ka konačnom cilju, a vi im možete pomoći da put prevale lakše i brže…

Došao je i taj trenutak u životu. Vi i vaš partner odlučili ste da je vreme da postanete roditelji. Samo nedostaje još jedna mala sitnica – beba. I dok će nekima misija pravljenja bebe ići kao od šale, drugi će se itekako morati namučiti da postignu primarni cilj – trudnoću.

Nećemo sada ulaziti razjašnjavanje funkcionisanja reprodukcijskog sistema kod muškarca i žene, jer o tome smo pisali već mnoge tekstove, koje možete pročitati na našem portalu. Ovog puta odlučili smo pisati o tome kako svaki par može određenim postupcima uticati na što brže začeće. Naravno, ovi saveti su rađeni pod pretpostavkom da su oba para zdrava, da ne postoje nikakve fizičke i zdravstvene prepreke ka normalnom prirodnom začeću.

Imajte na umu da ni u čemu nema garancija, da niti jedan od ovih saveta nije naučno utemeljen. Ali, istraživanja su u toku i brojni naučnici su potvrdili da postoje određene veze između bržeg i uspešnijeg začeća, poze za vreme ejakulacije muškarca, mirovanja nakon polnog odnosa i tako dalje.

Naravno, svaka žena imaju svoju priču i mnoge će reći da sve te nabrojane stvari nemaju nikakve veze sa realnošću. Druge, će se pak zakleti da je to način na koji su začele. Na vama je da odlučite hoćete li isprobati neke od tih saveta, ali ono što je sigurno oni sigurno neće odmoći u vašoj misiji. Do onda, važno je da uživate što je više moguće u tom procesu.

Užitkom do cilja

Konačno! Bacili ste se na posao! Osim užitka samog odnosa koji oboje osećate, vaša tela polako se kreću prema cilju, a to je orgazam, koji obuzima sva čula. Ali, kao što i muški vrhunac ima svoju primarnu funkciju, tako i ženski ima svoj zadatak.

Sperma prilikom ejakulacije izlazi brzinom od cca. 16 kilometara na sat, što od početka malim plivačima pomaže u njihovom putu ka cilju – zreloj jajnoj ćeliji. Ženski orgazam isto pomaže pri začeću. Naime, istraživanja su pokazala da prilikom vrhunca dolazi do stezanja mišića što pomaže lakšem putu ka zrelom jajašcu. Dakle, veliko O sa ženske strane je itekako poželjno kao i sa muške.

Poza (ni)je bitna

Mnogi parovi se pitaju postoji li veza između poze za vreme ejakulacije muškarca i lakšeg začeća. Ono što je sigurno je da to ne treba biti presudna činjenica, ali sigurno neće odmoći, ako se nalazite u nekoj pogodnijoj pozi za što lakši put spermatozoida. Tako su neka istraživanja pokazala da najbolje poze za začeće su misionarska poza (muškarac na ženi) ili pseća poza (žena je muškarcu okrenuta leđima, oboje gledaju u istom smeru), jer su to dve poze koje dozvoljavaju duboku penetraciju. Isto tako imajte na umu da ova poza može pomoći, ali to ne znači da i druge poze jednako dobro ne funkcionišu.

U celom tom procesu, najvažnija stvar je da oboje uživate i da imate polne odnose što češće, što će osigurati redovnu proizvodnju nove, pokretne spreme. Neredovite ejakulacije kod muškaraca, znače i zalihe stare sperme, koja ima mali broj pokretljive žive i zdrave sperme. Polne odnose održavajte barem svaki drugi dan, posebno u nedelji kada se događa ovulacija. Češće i nije potrebno jer se zalihe sperme ionako ne stignu obnoviti u roku kraćem od 24 sata, nego je potrebno oko dva dana.

Dugo, naporno putovanje

Nakon završetka polnog odnosa ispuštena sperma vodi svoju trku života. U tom trenutku čini se da sve što možete učiniti je držati fige, ali ako želite dodatno pomoći malim plivačima da dođu do cilja, istraživanja su pokazala da bi žena trebala ostati u ležećem položaju na leđima, sa lagano podignutom zadnjicom na jastuku barem 20 do 30 minuta, kako bi spermi na svojem putu pomogla gravitacija.

I dok se vi i vaš partner opuštate, u tim trenucima u vašem telu se događa prava akcija. Milioni spermatozoida su krenuli na putovanje, a na njemu se nalaze brojne prepreke. Prva prepreka je nivo kiseline, koja može biti smrtonosna za njih. Kao drugo, tu je i cervikalna sluz koja čini gusti čep štiteći maternicu od prljavštine i bakterija, ali tokom ovulacije u tih 24 do 48 sati, sluz se omekša, što omogućava najjačim i najboljim spermatozoidima prolaz.

Ali, to nije sve. Pred njima je dugo putovanje. Moraju proputovati put od cerviksa, kroz maternicu u jajovode, što iznosi narednih 18 centimetara. Kada uzmete u obzir da se sprema kreće prosečnom brzinom od 2,5 centimetara za 15 minuta, to se može smatrati dalekim putovanjem. Najbrži plivač može pronaći jajnu čeliju i oploditi je u najkraćem roku od 45 minuta, dok će onim sporijima možda trebati i do 12 sati. Ako preživeli ne pronađu zrelu jajnu ćeliju u jajovodu, mogu je i pričekati do 72 sata, a u nekim ređim slučajevima i duže.

Mali broj na cilju

Od miliona spermića koje muškarac ispusti tokom ejakulacije, samo njih 30-ak ili možda manje dođe do zrele jajne ćelije. Neki jednostavno negde zaglave, izgube se u krivom jajovodu, neki su jednostavno preslabi i ne mogu ni doći do cilja. Za tu nekolicinu koja i dođe do jajne ćelije sledi poslednji, ne manje lak zadatak, a to je penetracija u jajnu ćeliju. Kada prvi speratozoid penetrira u jajnu ćeliju, ona automatski više ne dozvoljava penetraciju drugim spermatozoidima. U tom trenutku se počinje događati pravo čudo.

Vreme je za čudo

Jajašce će sa spermom biti oplođeno u roku 24 sata od penetracije spermića, kada se genetski materijal koji u sebi nosi spermatozoid, poveže sa genetskim materijalom jajašca. Tada se ćelije počinju deliti neverovatnom brzinom. U toj ranoj fazi žena ne može znati da je trudna, tek dok se embrion iz jajovoda spusti u maternicu, pa usadi u nju i nastavi razvoj, može se nazvati trudnoćom.