Lifestyle

Šta od lijekova ponijeti na putovanje?

644views

Ljeto je vrijeme godišnjih odmora i porodičnih putovanja, zato je ekipa Paparazzo.ba riješila da vam pomogne u pripremi za put.

U nastavku teksta pogledajte šta je korisno ponijeti od lijekova.

Lijek protiv mučnine na putovanju, ako znamo da smo podložni mučnini u vožnji;
sredstva protiv bolova i povišene temperature, najbolje paracetamol u obliku tableta ili šumećih tableta, te ako putujemo s djecom, lijek u dozi i obliku prilagođen dobi djeteta.

Medicinski ugljen, te neki od preparata koji obnavljaju crijevnu floru, pomoći će nam u slučaju probavnih poteškoća (proljev, povraćanje, mučnina) koje se često javljaju upravo u ljeti. Medicinski ugljen je tableta ili prah koji se razmute u pola čaše vode i, iako izgleda vrlo odbojno, u našim crijevima će apsorbirati štetne sastojke i zaustaviti probleme. Ukoliko nastupi jak proljev, a do odlaska liječniku, svakako treba uzimati dovoljno tekućine, a može se uzimati i rehidracijska sol.

Čepići za uši za vodu i kapi za uho za čišćenje neophodni su za osobe koje imaju problema sa začepljenjem uha prilikom kupanja. Čepići će spriječiti prodor vode, a ukoliko voda dospije u uho, najbolje je uho isprati sa kapima za sušenje uha. Međutim, ukoliko ipak dođe do upale uha, treba otići k liječniku i eventualno samo kapati nos sa kapima za nos, kako bi se oslabio pritisak na uho.

Sprej za dezinfekciju usta i grla pomoći će nam pri peckanju i bolovima u grlu, posebno ako smo osjetljivi na hladna pića;

Sredstvo za čišćenje rana, sterilna kompresa, zavoj i vodootporan flaster nezaobilazni su na godišnjem odmoru, posebno ako vrijeme provodimo u prirodi. Za prvu pomoć kod ogrebotina ili manjih posjekotina, ranu prvo treba dobro isprati sa sredstvom za čišćenje rana (pogodna su i za malu djecu, jer ne peku), a onda treba ranu zaštititi ovisno o veličini sa flasterom ili gazom. Ukoliko je posjekotina dublja ili veća, bolje je potražiti pomoć liječnika.

Sredstva za zaštitu od insekata primjenjuju se nanošenjem na kožu, a ako su za malu djecu, treba paziti da uzmemo ona koja su prilagođena njihovoj dobi. Sredstva nakon uboda insekta obično su u obliku gela koji ugodno hladi uz dodatak neke supstancije koja sprječava crvenilo, oteklinu i svrbež; a trebaju se primjeniti i nakon opekotina od morskih žarnjaka (meduza, vlasulja), također se mogu primjeniti i kod opekotina od sunca.

Lijekari napominju da ne treba ponijeti antibiotike, jer se oni nikad ne uzimaju bez dogovora s doktorom.

Foto: Pixabay